Сдружение „ Храни и напитки България“ взе участие в 13-тата Национална конференция „Проблеми на хранително-вкусовата индустрия според нормативната уредба“, която се проведе в рамките на Международното земеделско изложение "Агра 2024" в Пловдив на 22 февруари 2024г. и е организирана от Съюза по хранителна промишленост.
Форумът беше открит от министърът на земеделието и храните Кирил Вътев.
„Зелената сделка е нещо прекрасно, но тя е прекалено амбициозна и стартира преди да бъдат подготвени алтернативи на всичко, което се забранява – препарати за растителна защита, торове. Трябваше да се изчака науката. – подчерта министърът.
„Резултатът е в цяла Европа, където земеделските производители са на протест, посочи Вътев и допълни, че "изискванията на сделката са съчетани с нелоялната конкуренция при вноса от трети страни".
Той коментира, че очаква нови протести в аграрния сектор, защото, "натрупаните през годините проблеми не могат да бъдат решени само с финансови стимули". Като пример той посочи напояването, чието унищожаване е продължило повече от 10 години. Според него един от водещите проблеми е пазарът, защото тези, които са по-големи работят маркетингово и се позиционират на база на обем и по-ниски стойност, а малките без да се кооперират и обединяват нямат шанс.
Спасяваме нещо, което трябва да храни държавата, а не държавата да го храни, за да съществува, каза министърът. Той подчерта, че за този парадокс не са виновни земеделските производители, а "лавината от проблеми, които се търкалят през последните 30 години и са в състояние да смажат цялото земеделие и хранителна промишленост".
В производство на храни най-важното винаги е доверието на потребителите, защото потребителят никога не може да бъде излъган. Той винаги усеща истината и избира на кого да се доверява, да, има и други фактори, като цени и финансова възможност, има и избор на определени храни в зависимост от здравословното състояние на човек, каза още министърът на земеделието и храните Кирил Вътев.
Той посочи, че един от големите проблеми в производство на храни е суровинната база, която в много малко случаи е от български произход. „Има една неразривна връзка, която се казва микробиом на почвата, растенията, животните и човека. Предците ни хиляди години са се хранили от тази земя и този микробиом е най-полезният за нашето здраве, а ние сме принудени днес да консумираме прекалено много вносни храни", допълни Вътев.
„Схеми за качество на земеделски и хранителни продукти – новости в европейската политика“ бяха представени от Иванка Статкова, главен експерт в МЗХ.
Проф.д-р Донка Байкова, специалист по Хранене и диететикаговори за „ Храненето в борбата със социално-значимите медицински предизвикателства.
„Хранене и дълголетие“ беше темата на презентацията на проф. д-р Веселка Дулева, НЦОЗА.
В панела бяха обсъдени и темите „Мястото на храните и зелените политики на ЕС“, „Новите геномни практики“, „Регулаторния статус на новите геномни технологии“.
Д-р Андрей Велчев, Сдружение“ За достъпна и качествена храна представи темата „Потребителите и безопасността на храните: перспектива на хранително-вкусовата промишленост“ . Ученици от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника направиха опити за определяне на титруема киселинност в прясното мляко, за доказване на нежелани вещества в киселото мляко, заза доказване на антоциани в плодов сок.
В Деня на биоземеделието, Био сертификейшън ЕООД презентира „Стандарт Натурални и органични козметични продукти- приложимост, изисквания и процес на сертифициране“ и „Схема Нулев пестициден остатък- за кого е приложима схемата, какви са критериите за сертификация, как и кога се провеждат одитите, какви са критериите за издаване на сертификат“.
Активно участие в 13-тата Национална конференция „Проблеми на хранително-вкусовата индустрия според нормативната уредба“ взеха преподаватели от УХТ Пловдив.
Форумът беше закрит със задълбочена дискусия по представените теми.